Medycyna estetyczna

Usuwanie brodawek,włókniaków - Elektokoagulacjia

o zabiegu

Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance m.in. włókniaków, brodawek łojotokowych, brodawek płaskich i naczyniaków gwiaździstych.

W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200 stopni C. Do zabiegu używa się aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę. Elektrody podlegają dezynfekcji po każdym użyciu.

 

 

Jak poznać, że zmiany skórne kwalifikują się do zabiegu elektokoagulacji?

 

Brodawki płaskie są wywołane przez wirus. Występują głównie na dłoniach i twarzy w postaci drobnych jasnych lub brunatnych guzków o płaskiej powierzchni. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.


Włókniaki miękkie to grudkowate narośla skórne, które zwykle pojawiają się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy (w tym na powiekach) oraz skóry głowy. Zmiany są okrągłe i mają charakter rogowaciejącej narośli. Zazwyczaj nie powoduje dolegliwości, istnieje jednak ryzyko naderwania, krwawienia i rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Przybiera postać miękkiego guzka koloru zdrowej skóry lub brunatnego.Brodawki łojotokowe rozwijają się głównie u osób dorosłych. Zazwyczaj występują na szyi i plecach. Mają kolor ciemnobrunatny i są szorstkie. Powoli rozrastają się, osiągając nieraz kilka centymetrów średnicy. Usuwamy tylko niewielkie brodawki łojotokowe. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.

 

Jak wykonywany jest zabieg i ile trwa?

 

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z kosmetologiem, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Pacjent zostaje poinformowany o czynnościach związanych z zabiegiem, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu.

Elektrokoagulacja polega jedynie na przyłożeniu elektrody do zmiany, co znacznie zmniejsza dyskomfort pacjenta.

Usuwanie włókniaków i brodawek to zabieg szybki. Czas usuwania jednej zmiany to kilkanaście sekund do około minuty.

Zabieg wymaga bardzo dużej precyzji i ciągłego skupienia kosmetologa, z uwagi na co nie przeprowadzamy go dłużej niż kilanaście minut.

 

Czy usuwanie zmian elektrokoagulacjią boli?

 

Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Odczucia towarzyszące zabiegowi zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany nie wymagają znieczulenia. Usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. Odczuwalne są lekkie ukłucia, a w przypadku większych zmian również mocne ciepło. Elektrokoagulacji towarzyszy specyficzny zapach, typowy dla ścinającego się białka.

 

Jak wygląda skóra po zabiegu elektrokoagulacji?

 

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 - 21 dni.
Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny. Jeśli pojawią się są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie.

 

 • Jak należy dbać o skórę po zabiegu?
 • W miejscu usuwania zmian unikaj stosowania wszelkich kosmetyków
 • nie eksponuj zmian na słońce, a jeśli nie możesz ich zakryć, stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (30+) lub plaster oraz bezwzględnie unikaj opalania – nawet do miesiąca po zabiegu.

Jeśli planujesz zabieg usuwania brodawek, naczyniaków lub włókniaków

2 tygodnie przed wizytą zrezygnuj z:

 • mikrodermabrazji
 • peelingów chemicznych (kwasami)
 • opalania na słońcu i w solarium
 • zabiegów chirurgicznych

Zapraszamy na bezpłatną konsultację z kosmetologiem Maribell

wskazania

usuwanie niedoskonałości z powierzchni skóry (brodawki, włókniaki)

przeciwskazania

 • ciąża
 • głębokie peelingi
 • cukrzyca
 • rozrusznik serca
 • nowotwory skóry
 • skłonność do powstawania keloidów (bliznowców)

cena

50zł-500 zł w zależności od partii twarzy lub ciała

 

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJE!!